T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI Refik Halit Karay Fatih İlçe Halk Kütüphanesi

TarihçeEDİRNEKAPI5.png

SEMTİMİZ ve KÜTÜPHANEMİZİN TARİHÇESİ

      Edirnekapı, İstanbul’un Fatih ilçesinde yer alan semtlerden biridir. Bölge Osmanlı İmparatorluğu devrinde Edirne karayolunun başlangıç noktası olması sebebiyle Edirne Kapısı olarak isimlendirilmiştir.

      İstanbul’un Fethi sırasında Fatih Sultan Mehmet komutasına aldığı merkez hücum çizgisini Edirnekapı’dan itibaren Topkapı’ya kadar olan saha olarak tespit etmiş ve ağır topçu bataryalarından birini de Tekfur Sarayı ile Edirnekapı arasına tabey etmiştir. Surlara yapılan ilk büyük saldırı (12 Mayıs) bu kapı önünde teksif edildiği gibi, İstanbul’un açılışına vesile olan 28 Mayıs taarruzu da bu bölgede gelişmiştir. Fatih Sultan Mehmet’in 29 Mayıs öğle sıralarında şehre ilk defa girişinin Edirnekapı’dan olduğuna dair söylenti vardır.

      Böyle bir tarihi doku içerisinde bulunan Kütüphane binamız, Ayvansaray Mahallesinde Maliye Hazinesinden Kültür Bakanlığı’na tahsis edilmiş olan arsa üzerine dört kat inşa edilmiştir. 30 Mart 1977 yılında hizmete giren Kütüphanede, yetişkin ve çocuklar için ayrı okuma salonları, İnternet evi ve konferans salonu bulunmaktadır.

   Mihrimah Sultan Camii ve Kariye Müzesi gibi tarihi değerlerle aynı semtte olan Kütüphanemiz, öncelikle bulunduğu bölge olmak üzere toplumun kültürel ve sosyal kalkınmasında destek sağlamış, halkın bilgi edinme ihtiyacını karşılamada öncülük ederek, tüm yaş grupları için kültürel, eğitici, bilimsel, sanatsal etkinlikler düzenleyerek bölgede oldukça önemli bir yer edinmiştir.
         
     Fatih İlçe Halk Kütüphanesi ismi ile anılan Kütüphanemize 2011 yılında Bakanlığımızın onayı ile Refik Halit Karay Fatih İlçe Halk Kütüphanesi ismi verilmiştir